رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

عوامل موثر در نگهداری ارکیده کاتلیا

بهترین مکان در خانه یک پنجره جنوبی یا شرقی ، غربی یا سایه روشن است که در آن نور روشن است اما مستقیم نباشد.

تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی می تواند باعث سوختگی برگ اکثر گل ارکیده کاتلیا شود. تا زمانی که شاخ و برگ آسیب نبیند ، هرچه نور روشن تر باشد ، بهتر است.

 اتاق های آفتاب ، پنجره های رو به تراس نیز مکان های خوبی برای پرورش این موارد هستند. نور کافی برای رشد سالم و تولید گل مهم است.

 در یک گلخانه ، حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد آفتاب کامل است. زیر چراغ ، چهار لوله فلوئورسنت ۴۰ واتی و دو لامپ رشته ای ۴۰ واتی مستقیماً روی گیاهان قرار دارند.

گیاهان باید به صورت طبیعی نازک و بدون نیاز به لک زیاد و رنگ سبز زیتونی متوسط باشند. شاخ و برگ سبز تیره و لنگ ، نور کم را نشان می دهد.

هم چنین مقاله ارکیده را در وبسایت ارگ بخوانید

ارکیده کاتلیا

دما ارکیده کاتلیا

بهترین دما برای پرورش و نگهداری این گل بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است ، اگر این امکان وجود داشته باشد که اختلاف دما بین شب و روز برای گیاه به وجود آید امکان گل دهی بهتری برای آن فراهم می شود .
توجه کنید که محیط نگهداری این گل نباید دمایی زیر ۱۵ درجه سانتی گراد داشته باشد چرا که با توجه به خاستگاه اصلی گل ارکیده کاتلیا که منطقه ای استوایی است گیاه تحمل دمای زیر ۱۵ درجه را ندارد

 از این میان برخی از انواع این گل تحمل کم تری نسبت به هوای سرد دارند مثلا نوع زرد و سفید رنگ این گل تحمل کم تری در برابر سرما دارند .

برای اطلاعات بیشتر در مورد دیگر گیاهان به وبسایت باغچه سر بزنید

 ارکیده کاتلیا و مقدار آب مورد نیاز

گیاهان بالغ باید بین آبیاری خشک شوند. هنگام آبیاری این ارکیده ها ، بهتر است مخلوط گلدان را کاملاً خیس کرده و صبر کنید تا مرکز گلدان نسبتاً خشک شود و دوباره آبیاری شود.

بیشتر ارکیده های بالغ در مخلوط های پایه پوست صنوبر آبیاری بیش از ۵ تا ۷ روز یک بار نیاز ندارند. گلدان ها و مینیاتورهای کوچکتر ممکن است هر ۴ تا ۵ روز یکبار به آب احتیاج داشته باشند.

هرچه گیاه شما بیش از حد رشد کرده یا به گلدان متصل شود ، آب بیشتری نیز مورد نیاز است.

اگر محیط گلدان را به طور مداوم از وسط گلدان مرطوب نگه دارید ، در نهایت ریشه ها تسلیم پوسیدگی می شوند و گیاه شروع به زوال می کند.

رطوبت

از آنجایی که کاتلیا راحت‎ترین ارکیده برای نگهداری هست، رطوبت ۵۰ درصدی یا کم برایش کافی است.

 بهترین کار این است که یک ظرف پر آب قرار بدهید کنارش تا تبخیر شود. یا اینکه هر روز با اسپری غبار پاشی کنید. فقط اگر روی گل بود، روی گل‎هایش آب نپاشید. تا گلتان خراب نشود.

قرار گرفتن در کنار گیاهان دیگر هم کمک کننده است .

يك زير گلداني تو گود كه درآن سنگريزه يا شن با آب وجود دارد بهترين طريق ايجاد رطوبت در خاك يا گلدان ريزا آب موجود از اطراف گلدان هاي سفالي داخل ميگردد.