رفتن به محتوا رفتن به فوتر

شاید شما که در حال مطالعه این مقاله هستید می‌خواهید یک قهوه ساز یا اسپرسوساز بخرید اما مردد مانده‌اید که فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز در چیست؟

 و آیا می‌توان از یک دستگاه با هدف تهیه چند نوشیدنی گرم و خوشمزه استفاده کرد یا نه؟ 

به ‌هرحال در حال حاضر افراد زیادی در دنیا به اسپرسو و قهوه علاقه دارند به‌ خصوص کسانی که به سر کار ‌می‌روند در طول روز از این نوشیدنی استفاده می‌کنند زیرا سطح انرژی بدن را بالابرده و باعث می ‌شود آن‌ها با انرژی بیشتری به امور کاری خود بپردازند.

 بنابراین داشتن یک قهوه ساز و اسپرسوساز در محیط کار و همچنین خانه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

اما آیا می‌دانید فرق قهوه ساز و اسپرسوساز در چیست؟

 به نظر شما آیا کارایی این دو دستگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است و یا داشتن یکی از این دو برای تهیه انواع نوشیدنی‌های گرم مناسب خواهد بود؟

فرق قهوه و اسپرسو در چیست؟

قبل از اینکه به بررسی فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز بپردازیم اجازه دهید در مورد تفاوت این دو نوشیدنی با یکدیگر صحبت کنیم.

بزرگ‌ترین تفاوتی که بین قهوه و اسپرسو وجود دارد، به مرحله تهیه کردن آن‌ها مربوط می‌شود.

زمانی که شما می‌خواهید قهوه را تهیه کنید باید به‌آرامی آب گرم را بر روی آن بریزید تا آب گرم از قهوه‌ها عبور کند و قهوه به‌آرامی دم بکشد؛ اما در مورد اسپرسو اصلاً این‌گونه نیست.

برای تهیه اسپرسو باید آب با فشار بسیار زیادی بر روی اسپرسو جاری شود و به ‌این‌ترتیب شما در نهایت یک نوشیدنی خوشمزه خواهید داشت. 

پس  با این ذهنیت به بررسی تفاوت قهوه ساز با اسپرسوساز برویم.

چه تفاوت هایی بین دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز وجود دارد؟

در زمان خرید وسایل برقی علاوه بر اینکه باید به بررسی نام برند‌ها و تفاوت آن‌ها بپردازیم، درصورتی‌که دستگاه‌هایی با عملکرد بسیار شبیه به یکدیگر وجود دارد.

 بهتر است عملکرد آن‌ها را نیز موردبررسی قرار دهید تا با خرید یک دستگاه بتوانیم بهترین و بیشترین کارایی را دریافت نماییم:

فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر مدت زمان آماده شدن قهوه

به‌عنوان اولین تفاوت بین قهوه ساز و اسپرسوساز باید به بررسی مدت‌زمان دم کشیدن قهوه اشاره‌کنیم.

دستگاه اسپرسو ساز بسیار سریع‌تر از قهوه ساز نوشیدنی شما را آماده خواهد کرد.

 البته لازم به ذکر است که برای استفاده از دستگاه اسپرسوساز حتماً باید قهوه با دانه‌های بسیار ریز را تهیه کنیم اما چنین محدودیتی برای دستگاه قهوه ساز وجود ندارد.

هر اندازه که دانه‌های قهوه‌ ریزتر باشد قطعاً مدت‌زمان آماده‌سازی آن نیز کوتاه خواهد شد.

به همین دلیل است که دستگاه اسپرسوساز نوشیدنی گرم و خوشمزه را سریع‌تر برای شما آماده می‌کند.

تفاوت اسپرسوساز و قهوه ساز از نظر نوع عملکرد

همان‌گونه که در ابتدای مقاله گفته شد ما باید عملکرد دستگاه‌هایی که کارایی بسیار شبیه به یکدیگر دارند را با دقت موردبررسی قرار دهیم تا یک وسیله با بهترین و بیشترین کارایی را در اختیار داشته باشیم.

همانند زمانی که می‌خواهیم دستگاه غذاساز چندکاره بخریم قطعاً خرید چنین دستگاهی بهتر از این است که چند وسیله جدا از یکدیگر داشته باشیم.

با این تفاسیر برای تهیه اسپرسو باید آب جوش با فشار زیاد از بین دانه‌های قطعه عبور کن. میزان فشار اعمال‌شده تعیین‌کننده کیفیت اسپرسو خواهد بود و دستگاه‌های اسپرسو ساز در مدل‌ها و برند‌های مختلف ازنظر مقدار این فشار با یکدیگر متفاوت هستند.

در برخی از مدل‌ها فشار آب به‌صورت دستی و در برخی دیگر به کمک بخار یا خود پمپ تأمین می‌شود؛ اما دقیقاً برای قهوه ساز کاملاً متفاوت خواهد بود.

آنچه باعث می‌شود قهوه شما بسیار خوشمزه شود سرعت‌پایین دم کشیدن آن است.

درواقع هر اندازه که قهوه به‌آرامی و حوصله دم بکشد ازنظر رنگ و کیفیت خوشمزه خواهد بود.

زمانی که آب جوش را به‌آرامی بر روی قهوه می‌ریزید به‌آرامی نیز از فیلتر عبور کرده و در داخل فنجان می‌ریزد. درنتیجه کیفیت قهوه بسیار عالی خواهد شد.

به‌طورکلی فشار لازم برای تهیه اسپرسو در دستگاه اسپرسوساز حدود ۹ با و در دستگاه قهوه ساز حدود یک‌بار است.

فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر اندازه قهوه

زمانی که شما می‌خواهید قهوه اسپرسو را آماده کنید حتماً باید دانه‌های آن به‌خوبی آسیاب شده و بسیار ریز باشند تا کیفیت بسیار خوبی را به دست بیاورید.

البته آسیاب کردن دانه‌های قهوه باید دقیقاً قبل از آماده‌سازی اسپرسو انجام گیرد چراکه کیفیت و تازگی خود را از دست ندهد.

هراندازه دانه‌های قهوه ریز‌تر شوند قطعاً اسپرسوی شما بسیار خوشمزه‌تر خواهد شد؛ اما در مورد تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز چنین چیزی وجود ندارد و ما حتی با دانه قهوه درشت هم می‌توانیم نوشیدنی خوشمزه خود را آماده کنیم.

فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر کاربری آسان

حتماً برای شما این مسئله مهم است که استفاده از دستگاه پیچیدگی خاصی نداشته باشد و شما به‌راحتی بتوانید هر زمان که می‌خواهید از آن استفاده کنید.

در مورد دستگاه‌های اسپرسوساز باید این موضوع را بیان نماییم که مدل‌های مختلفی از آن‌ها وجود دارد که شامل دستگاه‌های خودکار هستند و همین مسئله باعث می‌شود که استفاده از آن‌ها بسیار راحت باشد؛ اما برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز حالت نیمه‌خودکار بوده و لازم است که شما دفترچه راهنمای آن‌ها را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید از آن به‌خوبی استفاده نمایید.

ولی در مورد دستگاه قهوه ساز دچار مشکل نخواهید شد چراکه استفاده از این دستگاه‌ها اصلاً سخت نیست و پیچیدگی خاصی ندارد.

چند نکته‌ بسیار ساده که در دفترچه راهنما نوشته‌شده است را مطالعه کنید تا به‌راحتی بتوانید هر زمان که می‌خواهید از دستگاه قهوه ساز استفاده نمایید.

فرق دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز از نظر نسبت قهوه و آب

زمانی که شما می‌خواهید قهوه درست کنید باید به ازای هر ۶ اونس آب، یک تا دو قاشق غذاخوری پودر قهوه بریزید اما زمانی که می‌خواهید اسپرسو را آماده کنید باید به ازای هر یک و نیم اونس آب، ۷ گرم پودر قهوه را داخل آن بریزید.

البته مقادیر گفته‌شده در این مقاله یک معیار کلی هستند و شما زمانی که دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز را خریداری می‌کنید حتماً باید بر اساس نوع مدل، دستورالعمل آن را به‌طور کامل مطالعه نمایید؛ اما به‌طورکلی نوشیدنی که با دستگاه اسپرسو ساز به عمل می‌آید حالت کرمی‌تر دارد و این موضوع به دلیل اختلاف مقدار پودر استفاده‌شده در نوشیدنی است.

فرق بین اسپرسوساز و قهوه ساز از نظر قیمت دستگاه

یکی از موضوعات بسیار مهم برای همه مردم جهت خرید وسایل برقی خانگی، قیمت این‌گونه وسایل است.

قطعاً نوع برند و قابلیت‌هایی که در دستگاه در نظر گرفته‌شده است بر روی قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد؛ اما به‌طورکلی قیمت قهوه ساز‌های قطره‌ای نسبت به اسپرسوساز پایین‌تر است و به همین دلیل است که عمده مردم به‌خصوص برای محیط کار خود به سراغ دستگاه قهوه ساز می‌روند.

 اما خوب در نهایت باید به این مسئله توجه داشته باشید که برای خرید وسایل برقی باید از بهترین برند استفاده کنیم تا بعد از سالیان طولانی این دستگاه برای شما کارایی داشته باشد.

 بنابراین قبل از قیمت به سراغ نام برند، کیفیت و قابلیت‌هایی که در دستگاه تعریف‌شده است بروید تا به ازای هزینه پرداختی، وسیله خیلی خوب را در اختیار داشته باشید. 

آشنایی با انواع دستگاه اسپرسوساز

اگر ابتدای مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید که دستگاه اسپرسوساز به حالت اتومات یا نیمه اتومات طراحی می‌شود به همین دلیل است که کار کردن با آن کمی سخت‌تر از دستگاه قهوه ساز خواهد بود.

عملکرد دستگاه اسپرسوساز اتوماتیک

همان‌گونه که از نام این دستگاه مشخص است تمامی اعمال و مراحل برای تهیه اسپرسو به‌صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد.

کافی است مقداری قهوه‌ای که بسیار ریز آسیاب شده است را به نسبت تعیین‌شده با آب در داخل دستگاه بریزید و فشرده‌سازی دانه‌های قهوه برای عصاره‌گیری آن را انجام دهید.

سپس دکمه‌ دستگاه را فشار دهید. بین ۲۵ تا ۳۰ ثانیه بعد اسپرسوی شما به‌طور کامل آماده خواهد بود.

عملکرد دستگاه اسپرسوساز نیمه اتوماتیک

از نظر کارایی دستگاه اسپرسوساز نیمه اتوماتیک کاملاً شبیه با دستگاه خودکار است اما تفاوت این دو در مقدار شات اسپرسو است که در دستگاه نیمه اتوماتیک شما می‌توانید مقدار شات را خودتان تعیین کنید.

آشنایی با انواع دستگاه قهوه ساز بر اساس عملکرد دستگاه

اکنون‌که با انواع دستگاه اسپرسوساز آشنا شدید بد نیست نگاهی نیز به انواع دستگاه قهوه ساز داشته باشیم تا بهتر با تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز آشنا شوید.

که البته این تقسیم‌بندی بر اساس نوع عملکرد دستگاه انجام می‌گیرد:

دستگاه قهوه ساز سنتی

این دستگاه که تحت عنوان قهوه ساز فیلتر‌دار نیز شناخته‌شده است، از محبوبیت زیادی در بین مردم به‌خصوص افراد در محل کار برخوردار است.

اولین دلیل این محبوبیت مربوط به حجم زیاد قهوه است که این وسیله تولید می‌کند؛ بنابراین این قهوه ساز را برای خانواده‌های بزرگ و برای محیط کار بهترین انتخاب خواهد بود.

مزیت دیگر دستگاه قهوه ساز فیلتردار این است که شما می‌توانید انواع دانه‌های قهوه را مورداستفاده قرار دهید؛ اما دو عیب بسیار بزرگی که برای دستگاه قهوه ساز سنتی وجود دارد این است که از یک‌سو وجود فیلتر باعث می‌شود طعم قهوه کمی تغییر کند و از سوی دیگر مدت‌زمان دم کشیدن قهوه طولانی‌تر خواهد شد.

دستگاه قهوه جوش

مکانیسم عمل این نوع قهوه ساز‌ها فشار بخار قوی برای عصاره‌گیری قهوه است؛ بنابراین با توجه به اینکه در این دستگاه از فیلتر برای تهیه قهوه استفاده نمی‌شود، طعم خوشمزه‌تری نسبت به قهوه ساز‌های سنتی خواهد داشت.

سرعت دم کشیدن قهوه در این دستگاه بسیار کوتاه و کمتر از ۳ دقیقه است و شما می‌توانید یک قهوه باکیفیت را تهیه کنید؛ اما این دستگاه برق بیشتری را مصرف می‌کند و از طرف دیگر شما در هر بار استفاده از آن تنها می‌توانید یک یا دو فنجان قهوه را برای خود و یا همکاران و اعضای خانواده تهیه نمایید.

دستگاه قهوه ساز با غلاف یا کپسول

جالب است بدانید این دستگاه شباهت زیادی به دستگاه اسپرسوساز دارد چراکه هردوی آن‌ها از فشار بخارآب برای تهیه نوشیدنی استفاده کرده و درنتیجه کیفیت قهوه این دو با یکدیگر برابری می‌کند.

استفاده از این دستگاه بسیار آسان است و در مدت‌زمان کوتاهی به‌اندازه دستگاه اسپرسوساز می‌تواند قهوه را برای شما آماده کند؛ اما مهم‌ترین عیب دستگاه قهوه ساز با غلاف یا کپسول؛ مصرف انرژی بسیار بالا است که همین موضوع باعث می‌شود برای محیط‌زیست اصلاً مناسب نباشد به‌خصوص اینکه استاندارد‌های لازم برای طراحی این دستگاه جهت سازگاری با محیط‌زیست در آن رعایت نشده است.

عیب دیگر دستگاه قهوه ساز با غلاف این است که حجم تولید قهوه در هر بار کم بوده و تنها یک یا دو فنجان قهوه برای شما آماده می‌کند.

دستگاه قهوه ساز با چرخ یکپارچه

با توجه به اینکه این دستگاه مقدار زیادی قهوه را برای شما آماده می‌کند و از طرف دیگر مدت‌زمان آماده‌سازی قهوه توسط آن کم است به همین دلیل طرفداران بسیار زیادی را به دست آورده است. 

از سوی دیگر شما می‌توانید از این دستگاه برای تهیه قهوه با انواع دانه‌ها استفاده کنید.

 در داخل این دستگاه یک چرخ تعبیه‌شده است زمانی که مخزن قهوه را پر می‌کنید، با فشار دادن دکمه استارت، به حرکت درآمده و عمل دم کشیدن قهوه را انجام می‌دهد.

درنتیجه شما می‌توانید قهوه بسیار عالی، خوشمزه و با عطر درجه‌یک را در اختیار داشته باشید؛ اما دستگاه قهوه ساز با چرخ داخلی سه عیب اساسی دارد.

سروصدای زیادی تولید می‌کند؛ از سوی دیگر مصرف انرژی آن بسیار زیاد است و همچنین باید بگوییم که تعمیرات و نگهداری آن مشکل است؛ بنابراین با در نظر گرفتن این سه مورد تصمیم خود را برای خرید نهایی کنید.