رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی

انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی

مبلمان از اصلی ترین المان های اتاق نشیمن و پذیرایی خانه شما محسوب می شوند، که رنگ و مدل آن ها تأثیر چشمگیری در نمای دکوراسیون داخلی فضای خانه شما دارند. مبلمان به دلایل زیادی از جمله سختی حمل و نقل، بزرگ بودن، تأثیر زیاد در جلوه دکوراسیون منزل و بسیاری از مسائل دیگر، به عنوان اساسی ترین عنصر در زمینه دکوراسیون داخلی منزل شناخته می‌شوند.

یقیناً در اولین مرحله برای طراحی دکوراسیون داخلی، به انتخاب مبلمان و بعد دکوراسیون مبلمان باید توجه شود. بدون تردید، مدل و چیدمان مبلمان در منازل گوناگون با سلیقه ها و نیازهای مختلف تهیه و استفاده می گردد. در این مقاله به بررسی نکاتی مهم در خصوص انتخاب مبل در دکوراسیون داخلی پرداخته می شود؛ بنابراین تا پایان مقاله همراه ما باشید.

اهمیت مبلمان در دکوراسیون داخلی

حضور یک دست مبلمان در یک فضا، می‌تواند تأثیر بسیاری در قرار دادن سایر وسایل و هماهنگ شدن با آن‌ها داشته باشد. نحوه انتخاب کردن مبلمان و اصول چیدمان آن ها می تواند در اهمیت دکوراسیون داخلی نقش مهمی داشته باشد.

مبلمان تأثیر به سزایی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد. طراحان به جهت این که سبک منحصر به فردی را در یک فضا ایجاد کنند، از انواع مبلمان‌، به روش‌های گوناگونی استفاده می‌کنند. بعضی از خلاقانه ترین و در عین حال کاربردی ‌ترین طراحی ‌های دکوراسیون داخلی، با روش چیدمان مبلمان در فضای یک اتاق تعریف می‌شوند.

بسیاری از اوقات طراحان دکوراسیون داخلی از مبلمان به عنوان یک نقطه کانونی استفاده می‌کنند، که وسایل دیگر خانه _مثل تلوزیون، فرش و غیره_ در اطراف مبلمان قرار گیرند؛ تا جلوه ای از یک طراحی جذاب و شیک را ایجاد کنند. به همین جهت، می‌توان مبلمان را از کلیدی ترین ابزارهای یک طراحی دکوراسیون داخلی دانست.

نکات کلیدی در انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی

آیا نکات کلیدی در انتخاب مبلمان برای طراحی دکوراسیون داخلی را می دانید؟ تا چه میزان با نکات مهم در انتخاب یک مبلمان مناسب و شیک آشنا هستید؟ پیش از هر چیز لازم است که مبلمان و اجزای تشکیل دهنده آن را به خوبی بشناسید و با خصوصیات و کارایی های خاص هر یک از آن ها آشنا شوید.

عناصر اصلی مبلمان شامل: مبل، جلو مبلی و میز عسلی می باشد؛ که هر یک از آن ها کاربرد ویژه و منحصر به فردی دارند. این عناصر علاوه بر ایجاد یک فضای مناسب و شیک، راحتی و آسایش را نیز با خود به ارمغان می آورند.

کاربرد و کیفیت مبلمان به همراه عناصر تشکیل دهنده اش به شکلی است که می تواند بر عواطف شما تأثیر مستقیم بگذارد. به عبارتی، می تواند منزل شما را به یک فضای شیک و آرام بخش تبدیل کند و در مقابل می تواند حس فضایی رسمی و خشک به شما بدهد؛ بنابراین انتخاب چیدمان مناسب، که بتواند متناسب با فضای انتخابی شما باشد، نیازمند استفاده از روش های ویژه و منحصر به فردی است.

از جمله نکاتی که باید توجه کرد:

  • توجه به جزئیات فضا در انتخاب مبلمان ایده آل؛
  • استفاده از یک سبک دکوراسیون داخلی در انتخاب مبلمان؛
  • استفاده از یک طرح و مدل مطلوب که علاوه بر اینکه با سلیقه شما متناسب است، مناسب با فضای محیط باشد؛
  • انتخاب یک نقطه کانونی بهترین راهکار در انتخاب مبلمان مناسب؛
  • چیدمان درست و مناسب میز عسلی، مبل و جلو مبلی؛
  • طبق اندازه فضا مبلمان چند نفره را انتخاب کنید.

انتخاب سبک مبلمان

همان طور که گفته شد مبلمان منزل به عنوان اصلی ترین عضو در انتخاب و تعیین سبک های دکوراسیون داخلی منزل شناخته می شود. به همین علت دقت در خرید مبلمان می تواند نقش کلیدی در ایجاد سبک چیدمان دکوراسیون منزل داشته باشد. برای مثال انتخاب مبلمان کلاسیک و چیدمان آن ها در کنار فرش های مدرن در فضای خانه یک اشتباه بزرگ است؛ زیرا در این صورت نه تنها زیبایی و تناسبی را در دکوراسیون ایجاد نشده است؛ بلکه هزینه ای به اشتباه برای خرید این مبلمان هدر داده شده است.

دکوراسیون داخلی

تاثیر و نقش رنگ مبلمان در دکوراسیون داخلی

رنگ ها نقش مهم و غیر قابل انکاری بر روی نمای داخلی فضاهای گوناگون ایجاد می کنند. این نکته در انتخاب رنگ عناصر موجود در فضای مورد نظر، به خصوص اگر آن ها فضای زیادی را اشغال کنند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. یکی از این موارد، مبلمان می باشد. مبلمان از عناصر اصلی تشکیل دهنده اتاق های نشیمن و پذیرایی می باشند. به علاوه، مبلمان در فضا سازی و ایجاد نواحی محوری نقش به سزایی دارند.

مبلمان اتاق نشیمن و پذیرایی علاوه بر طرح و مدل، از لحاظ رنگ و طرح نیز در دکوراسیون داخلی فضا، نقشی اساسی دارند. همچنین، نمی توان تأثیر رنگ و مدل آن ها را در نمای داخلی انکار کرد. طرح، تناسب فرم هندسی، شلوغی و خلوتی نقش ها و نوع مبلمان برای هماهنگ بودن با سبک دکوراسیون داخلی و ایجاد تعادل در فضا، اهمیت بسیاری دارد. رنگ مبلمان نیز از نکات دیگری است که علاوه بر اینکه باید با آگاهی انتخاب شود، می تواند بر روی تم فضا، حجم بصری محیط و تأثیر روانی بیننده اثرات زیادی ایجاد کند.

دکوراسیون داخلی

انتخاب پارچه مناسب مبلمان در دکوراسیون داخلی

بخش مهم دیگری که باید در انتخاب مبلمان خود در نظر داشته باشید، توجه به جنس پارچه مبلمان است. این موضوع نیز دقیقاً به سبک چیدمان منزل بستگی دارد. به عنوان مثال اگر در منزل شما رفت و آمد بسیاری وجود دارد و یا حتی فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید، بهتر است که به سراغ مبلمانی با پارچه هایی بروید که علاوه بر آنکه لکه گیری اندکی دارند، مو و پرز کم تری نیز به خود می گیرند. به علاوه، سهولت و آسانی در تمیز شدن پارچه مبلمان نیز در این شرایط حائز اهمیت است.

برای نمونه انتخاب مبلمانی با پارچه چرم از لحاظ آسانی در تمیز کردن می تواند انتخاب خوبی باشد. ولی نکته ای که وجود دارد این است که این نوع از مبلمان برای خانه هایی با حیوان خانگی به هیچ وجه توصیه نمی شوند؛ چرا که یک دندان و یا چنگ حیوانات می تواند باعث به وجود آمدن خراش، پارگی و تغییر فرم این نوع از مبلمان شود.

هدف ما از نوشتن این مقاله

ما در این مقاله تلاش کردیم تا ضرورت طراحی داخلی با مبلمان را برای شما بیان کنیم. همچنین، تأثیر نقش مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی را برای شما شرح دادیم. بنابراین بعد از مطالعه این مقاله، کاربرد و نقش مهم مبلمان در دکوراسیون داخلی را درک می کنید.

به علاوه، تلاش کنید در انتخاب مبلمان دکوراسیون داخلی خود دقت زیادی داشته باشید و با در نظر گرفتن جوانب دیگر (مانند فضا، تناسب با لوازم و وسایل و غیره) فضایی زیبا، شیک و آرامی برای خود طراحی کنید. زیرا رعایت این موارد در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد.

دکوراسیون داخلی

*برای کسب اطلاعات روزانه، ارتباط با ما، انتقادات و پیشنهادات و کسب اطلاعات در رابطه با ارگ جهان نما با ما همراه باشید.

2 نظر

ارسال نظر