تاریخ انتشار : سه‌شنبه 30 ژانویه 2024 - 23:28
کد خبر : 32552

شناخت انواع نژاد سگ هاسکی

نژاد سگ هاسکی زیبا با چشمان جادویی اش، سگ سورتمه ای که سابقه دوستی اش با انسان ها به بیش از صدها سال می رسد این روزها انواع نژاد سگ هاسکی ها به عنوان حیوانات خانگی جذاب خانوادگی زندگی می کنند و با آمدن وسایل نقلیه جدید دیگر نیازی به سورتمه زدن آنها نیست، اما

نژاد سگ هاسکی زیبا با چشمان جادویی اش، سگ سورتمه ای که سابقه دوستی اش با انسان ها به بیش از صدها سال می رسد این روزها انواع نژاد سگ هاسکی ها به عنوان حیوانات خانگی جذاب خانوادگی زندگی می کنند و با آمدن وسایل نقلیه جدید دیگر نیازی به سورتمه زدن آنها نیست، اما با این وجود در برخی مناطق قطب شمال، هاسکی ها بهترین هستند.

این موضوع قدرت بدنی بالای این نژاد را تایید می کند.

هاسکی ها سگ های زیبا و منحصر به فردی هستند و هرکس چهره جذاب آنها را ببیند از وقار و جذابیت آنها شگفت زده می شود. آنها به خاطر چهره های جذابشان به خوبی شناخته شده اند هر کسی که عاشق سگ است از دیدن آنها و توانایی های آنها هیجان زده می شود.

هاسکی سگ شگفت انگیز به نظر می رسد اما فقط به چهره زیبای آن نگاه نکنید در حالی که او دوست شماست، کمی چالش برانگیز نیز هست!

اگر علاقه مند به نگهداری هستید کمی صبر کنید واین مقاله مجله ارگ را تا انتحا بخوانید سپس تصمیم بگیرید و به عنوان حیوان خانوادگی وخانگی انتخاب کنید.

معرفی نژاد سگ هاسکی

سگ هاسکی نژادی است که بیشتر مردم دنیا به دلیل ظاهر خاص و گرگ مانندشان می شناسند اما ویژگی های واقعی هاسکی ها با آنچه در فیلم ها و انیمیشن ها دیده یا تصور کرده ایم بسیار متفاوت است.

اول از همه، در یک کلام باید بگوییم که هاسکی ها فوق العاده هستند. آنها سگ های همراه واقعی هستند. که می توانند به خوبی در کنار انسان یا حیوانات دیگر زندگی کنند. اما برخلاف تصور برخی افراد، هاسکی ها اصلا وفادار نیستند. فریب ظاهر جذاب آنها را نخورید. هاسکی بر خلاف سایر نژادها مانند روتوایلر، ژرمن شپرد و … برای نگهبانی مناسب نیستند. آنها از بودن در کنار هر کسی که تازه ملاقات کرده اند لذت می برند!

اگر دوست دارید سگی داشته باشید که پارس می کند یا پارس می کند، باید بدانید که آنها مانند گرگ زوزه می کشند و پوزه هایشان به سمت آسمان است! به همین دلیل برخی معتقدند که نژاد آنها از گرگ نشات گرفته است.

این سگ ها گزینه خوبی برای نگهداری هستند، اما فقط برای کسانی که درک درستی از تمایلات و ویژگی های ذاتی این نژاد دارند در غیر این صورت باید از آنها دست بکشید و هاسکی محبوب خود را به دیگری بسپارید.

ابزارهای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و کاربرد آن

12کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی از راه دور

در یک نگاه

 

تاریخچه نگهداری سگ هاسکی

هاسکی یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ است که ژنتیک آن کمتر دستخوش تغییرات شده است منشا هاسکی ها به دلیل سن آنها تا حدودی ناشناخته است. در افسانه های قدیمی و باستانی مردم سیبری، سگ هاسکی حاصل ازدواج یک گرگ با ماه بود که با کمک انسان ها در شرایط سخت قطبی تهیه شد البته امروز می دانیم که اینطور نیست.

کلمه هاسکی در انگلیسی Husky Dog به طور کلی به نژادی از سگ ها اطلاق می شود که در گذشته به عنوان سگ سورتمه در مناطق قطبی و یخی به انسان کمک می کردند. نام این سگ ها از کلمه Eskie گرفته شده است.

 

خاستگاه سگ هاسکی

کلمه اسکی کلمه ای بود که اسکیموها روی این سگ ها می گذاشتند و به طور کلی به آن سگ سورتمه می گفتند. بعدها با توسعه جوامع و مهاجرت هایی که در اروپا و آمریکا رخ داد، این نژاد به مناطق مختلف جغرافیایی برده شد و هاسکی نامگذاری شد.

زادگاه اولیه سگ های هاسکی منطقه ای در شرق سیبری به نام چوکچی بود که قبیله ای به همین نام در آن زندگی می کردند چوکچی ها رابطه عاطفی و تعاملی با سگ های هاسکی داشتند و از آنها به عنوان سگ کار استفاده می کردند.

در گذشته هاسکی ها فعالیت های مختلفی را برای انسان انجام می دادند از جمله می توان به انتقال بار، انتقال نامه، حمل انسان، سورتمه سواری و حتی عملیات نجات در مناطق سرد قطبی اشاره کرد.

انسان ها زندگی با هاسکی را به قدری دوست داشتند که برای گرم نگه داشتن تخت بچه ها آنها را در کنار فرزندان خود می خواباندند.

انواع نژاد سگ هاسکی

سگ های هاسکی سگ های سورتمه هستند. که در مناطق قطبی نیمکره شمالی زندگی می کردند و به عنوان سگ کار به کمک انسان ها آمدند. همانطور که اشاره کردیم کلمه هاسکی به نژادهای مختلف سگ سورتمه اطلاق می شود. این نژاد سگ هاسکی با توجه به ویژگی های ظاهری و رفتاری و همچنین خواستگاری به چند گروه تقسیم می شوند. در زیر به سه نوع معروف اشاره می کنیم:

مزایا ومعایب تخت خواب دو طبقه

اصول چیدمان دفتر کار

هاسکی سیبرین

نژاد هاسکی سیبری یا هاسکی سیبری که بومی آن مناطق سیبری است نژادهاسکی سیبری از نظر اندازه ظریف است اما مقاومت فیزیکی بالایی دارد و ظاهر بدنش کشیده است. سگ های هاسکی با خطوط زیبا و خطوط ماسک مانند که اغلب می دانیم همان نژاد هاسکی هستند هاسکی سیبری سرزنده تر از انواع دیگر است و نیاز به فعالیت بدنی بالایی دارد.

هاسکس مالاموت

یکی دیگر از گونه های هاسکی هاسکی مالاموت است که به مناطق قطبی آلاسکا برمی گردد. نام آنها از قبیله ای در این منطقه اقتباس شده است. مالاموت‌ها بسیار بزرگ‌تر، سنگین‌تر، پرموتر و قوی‌تر از سایر هاسکی‌ها هستند. مالاموت ها معمولاً چشمان آبی دارند و نسبت به سیبری ها به ورزش کمتری نیاز دارند.

قدرت بدنی بالایی دارند و سرعت کمتری دارند و به همین دلیل از آنها برای حمل بار بیشتر استفاده می شد مزاج هاسکی مالاموت کمی ملایم تر از نژاد سیبری است و در خانه آرام تر و بی ضررتر است.

هاسکی مینیاتوری

اخیراً در دهه 90 نوع دیگری از هاسکی از طریق اصلاح نژاد ساخته شد که به هاسکی مینیاتوری معروف شد نژاد هاسکی مینیاتوری یا مینی هاسکی قد کوتاهی در حدود 40 سانتی متر و وزنی بین 6 تا 15 کیلوگرم دارد.

مینی هاسکی سورتمه سواری نیست و ممکن است شبیه هاسکی باشد. اما از نظر مقاومت بدنی قابل مقایسه با نژادهای قدیمی و خالص نیستند

.

هاسکی آلاسکایی

نوع دیگر هاسکی هاسکی آلاسکا است که در برخی دسته بندی ها جزو نژاد هاسکی محسوب نمی شود و این نژاد به دلیل تفاوت هایی که با نژادهای سیبری و مالاموت دارد یک نوع جدا محسوب می شود اساساً اگرچه هاسکی آلاسکا شبیه هاسکی است، اما از اسپیتز گرفته شده است.

آنها پاهای بلند، بدن دراز و گوش های پشمالو دارند. هاسکی آلاسکا بزرگتر، اما ضعیف تر از هاسکی مالاموت و سیبری است.

فعالیت ورزشی در این گروه کمتر است. چشمان این نژاد معمولا قهوه ای است و هرگز آبی نیست. پوشش این نژاد کوتاهتر است. دلیل اینکه هاسکی آلاسکا به عنوان یک نژاد شناخته نمی شود این است که از نژادهای مختلف آمده و اجداد آن به اندازه دو گروه قبلی خالص نیستند. هاسکی آلاسکا نسبت به هاسکی سیبری کمتر با غریبه ها قابل دسترس و وفادارتر است.

هر سه این نژاد هاسکی نامیده می شوند البته نژادهای مختلف هاسکی نیز وجود دارد که حاصل ترکیب سگ هاسکی با نژادهای دیگری است که خصوصیات متفاوتی را از والدین خود به ارث برده اند و در این مطلب به آنها اشاره ای نمی کنیم.

مشخصات ظاهری سگ هاسکی

زیبایی بارزترین ویژگی هاسکی است به حدی که گاهی انسان از زیبایی این نژاد شگفت زده می شود در واقع ترکیب رنگ در برخی از هاسکی ها منحصر به فرد و فوق العاده زیباست.

آنها اغلب صورت سفید دارند و قسمت زیرین بدنشان نیز سفید است پنجه های هاسکی مو دارند و به این سگ ها کمک می کند تا در سرما و روی یخ به راحتی راه بروند و بدوند.

در واقع آنها چکمه های خدادادی دارند که حتی در مناطق قطبی و یخ زده طوری راه می روند که انگار روی فرش راه می روند.

بدن و بدن هاسکی کشیده و دارای پوزه های کشیده و بلند است. گوش های مثلثی و رو به بالا یکی دیگر از ویژگی های این سگ هاست.

در همان ابتدا خاطرنشان می کنیم که سگ های هاسکی از چندین نژاد مختلف هستند که ممکن است از نظر ظاهری شبیه به هم باشند، اما از نظر ژنتیکی با یکدیگر متفاوت هستند و همه آنها به نام هاسکی شناخته می شوند

.

تشخیص سن طوطی برزیلی

نکات مهم تربیت و آموزش کاسکو

طول عمر هاسکی

هاسکی ها سگ های قوی و سالمی هستند و اگر اصیل باشند و به بیماری های ژنتیکی مبتلا نباشند بین 12 تا 14 سال عمر می کنند. این میانگین طول عمر هاسکی ها است و در شرایط مناسب، عمر طولانی تری دارند. جدای از مسائل ژنتیکی، زندگی و سلامت سگ ها به نحوه نگهداری، تغذیه و درمان به موقع آنها نیز بستگی دارد. بنابراین، اگر بتوانید شرایط مناسبی را برای سگ خود فراهم کنید، می توانید امیدوار باشید که عمر طولانی تری داشته باشد.

رنگهای سگ

همه ما هاسکی ها را بیشتر در دو رنگ سیاه و سفید با چشمان آبی دیده ایم که در واقع هاسکی سیبری هستند اما هاسکی ها را می توان به صورت سیاه و سفید یا یکدست مشاهده کرد البته هاسکی سفید یک دست کمیاب است و طبیعتا قیمت بالایی دارد.

سگ های هاسکی در رنگ های خاکستری، قهوه ای و خاکستری-سفید نیز دیده می شوند که هر کدام از نظر زیبایی بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند.

هاسکی سفید

رنگ سفید هاسکی ها بسیار کمیاب است و به همین دلیل محبوب و گران هستند. چیزی که سگ هاسکی را از سایر سگ ها متمایز می کند، الگوهای رنگی خاصی است که در صورت و بدن آنها دیده می شود، اما نژاد سگ هاسکی  سفید طرح مو ندارد و طرح های جذاب را ندارد اما با این حال هاسکی سفید یک نژاد بسیار محبوب در بین تمام مردم جهان است و به همین دلیل بسیار گران است.

6 نژاد سگ که با کودکان خوش رفتار نیستند

تغذیه و بیماری های سگ رتریور

رنگ چشم

هاسکی های اصیل معمولاً چشمان آبی روشن دارند البته رنگ چشم قهوه ای نیز در این نژاد دیده می شود و نشان دهنده نژاد غیر اصیل نیست رنگ چشم هاسکی منحصر به فرد است و زیبایی خاصی به چهره با وقار آنها می بخشد. آبی تیره، آبی روشن، قهوه ای و بلوطی رایج ترین رنگ های چشم نژاد هاسکی هستند.

احتمالاً سگ های هاسکی را با دو رنگ چشم، یکی آبی و دیگری قهوه ای دیده اید به این نمونه هاسکی ها هتروکرومی می گویند که به معنی چشم های دو رنگ است که اتفاقا در نژاد هاسکی بسیار رایج است و البته طرفداران خاصی هم دارد.

رنگ چشم یخی

هاسکی با چشمان آبی بسیار روشن به هاسکی چشم یخی معروف است که در ایران و سراسر جهان بسیار محبوب است.

رنگ چشمان این سگ ها آبی بسیار روشن است که مانند یخ می درخشد و زیباست زیبایی رنگ چشم این سگ ها به قدری است که با دیدن چشمانشان انگار به کوه یخی یخ زده و یخی نگاه می کنید سگ هاسکی چشم یخی نسبت به سایر هاسکی ها قیمت بالاتری دارد اما از نظر ژنتیکی یا سلامتی مزیت خاصی ندارد و تنها رنگ چشم آن را محبوب و پرطرفدار کرده است

.

معایب نگهداری سگ هاسگی در آپارتمان

حتما تا به حال متوجه شده اید که هاسکی ها چه موجودات جالبی هستند آنها برای زندگی در کنار انسان منحصر به فرد هستند، به شرطی که شرایط مناسب وجود داشته باشد با این حال، آنها همچنین دارای معایبی هستند که نگهداری آنها را به یک چالش جدی تبدیل می کند.

نگهداری و تربیت سگ هاسکی بسیار دشوار است اگر تا به حال تجربه مراقبت از سگ ها به خصوص سگ های بزرگ را نداشته اید، هاسکی برای شما مناسب نیست.
هاسکی ها زوزه می کشند و این مشکل در آپارتمان های کوچک و متراکم است.
تربیت هاسکی سخت است. آنها فوق العاده باهوش و تا حدودی دست و پا چلفتی هستند و اگر مبتدی هستید، ممکن است نتوانید از عهده آن برآیید.

هزینه نگهداری و تغذیه هاسکی بالاست. مخصوصاً غذایی که برای آنها می خرید باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.
هاسکی تحمل تنهایی را ندارد و نباید او را در خانه تنها بگذارید.

با یک روز تنهایی صدمات جبران ناپذیری به جسم و روح هاسکی وارد می شود و ممکن است از نظر جسمی بیمار شود.
هاسکی ها باهوش هستند و تمایل دارند کنجکاو و کنجکاو باشند گرمای زیاد و زندگی در مناطق گرم جغرافیایی هاسکی ها را آزار می دهد

.

مقاله های پیشنهادی

بیشتر بدانید

10 نکته طلایی برای ماندگاری آرایش

1401-11-24

راهکار برای طول عمر 5 لوازم خانگی

1401-12-06

تهیه انواع موم اپلاسیون خانگی

1401-12-06

پر سودترین مشاغل خانگی

1401-12-08

تفاوتهای قهوه ساز و اسپرسوساز چیست

1401-12-12

برچسب ها : ،