تاریخ انتشار : سه‌شنبه 17 اکتبر 2023 - 18:43
کد خبر : 31045

آشنایی و نگهداری گیاه فیکوس لیراتا

آشنایی و نگهداری گیاه فیکوس لیراتا

گیاه فیکوس لیراتا نوعی درخت یا درخت چه زینتی بشمار میرود و از گیلاهان متعلق به آفریقای غربی با برگهای لایه ای شکل حال وهوای میحیط گرم سیری در بر دارد برگهای  فیکوس لیراتا  با برگهای سبز رنگ ومقاوم با مقاومت بالا یکی را میتوان در دسته گیاهان آپارتمانی پر طرفدار قرار داد این گیاه

گیاه فیکوس لیراتا نوعی درخت یا درخت چه زینتی بشمار میرود و از گیلاهان متعلق به آفریقای غربی با برگهای لایه ای شکل حال وهوای میحیط گرم سیری در بر دارد برگهای  فیکوس لیراتا  با برگهای سبز رنگ ومقاوم با مقاومت بالا یکی را میتوان در دسته گیاهان آپارتمانی پر طرفدار قرار داد

این گیاه با توجه به نوع برگها وشناخت ظاهریا گرم سیری که دارید به سرعت با تمام شرایط محیطی سازگار میشود و خود را با شرایط محیط سازگار میکند وهمانند هم خانواده های خود فیکوس بنجامین وفیکوس الاستیکا اغز نگهداری وشرایط پیچیده ای برخوردار نیست ومیتوان با رعایت نکاتی ساده گیاهی سبز و زیبا داشت

فیکوس لیراتا را با نام فیکوس آفرقایی هم میشناسند و با برگهای پهن وزیبایی که دارد جزع بهترین گیاهان برای دکوراسیون داخلی میباشد و طراحان دکوراسیون داخلی از این گیاه در طرح های خود بسیار استفاده میکنند.

در این مقاله از مجله ارگ به شناخت و نکهداری از گل فیکوس لیراتا پرداخته ایم تا شما را با این گیاه بلیشتر آشنا کنیم

 

مقدارنور مناسب گیاه فیکوس لیراتا 

همان طور که در بالاتر گفته شد نگهداری از خانواده گیاه فیکوس شرایط خاص و پیچیده ای ندارد و نور مناسب  گیاهان شما را شاداب وسرحال میکند ونور کم در این گیاه باعث کچلی و ریختن یکی در میان برگها میشود .

 گیاه ل فیکوس لیراتا به نور مستقیم بهتر از نور مستقیم است و در کنار پنجره های جنوبی بهترین مکان نگهداری ونور دهی این گیاه است.

ساقه این گیاه تمایل دارد به سمت نور چرخش کند از این رو بهتر است هفته ای یک بار گلدانت را بچرخانید تا از خم شدن به سمت نور جلو گیری کنید و نور کم باعث زردی برگها ورشد کم در این گیاه میشود ونور مناسب وبا کیفیت رشد بسیار خوبی به گیاه میدهد.

آبیاری گیاه فیکوس لیراتا  

بهترین زمان برای آب یاری زمان خشکی شدن خاک گلدان و نیاز به چک کردن دارد و با توجه به بزرگی و پهن بودن برگ فیکوس لیراتا میزان مصرف آب نصبتان بالایی دارد و این گیاه را در دسته متسط رو به بالا میتوان در نظر داشت .

گل فیکوس لیراتا  به قارچ بسیار حساس است و باید مراقب زه کشی گلدان باشید که بازباشد  تا ابهای اضافی به آسانی خارج شود وباعث پوسیدگی ر یشه و ساقه هم چنین قارچ در این نقاط نباشید.

در زمان خرید همراه با خاک مناسب بهتر است قارچ کش هم تهیه و در زمان های مورد نیاز استفاده کنید تا از رشد قارچ ها جلوگیری کنید.

خاک مناسب گیاه 

این گیاه افریقایی به خاک سبک به همراه مواد مغزی فراوان نیاز دارد هم چنان تاکید میکنم به زه کشی گلدان توجه داشته باشید.ترکیبات پیت ماس وپرلیت برای داشتن گیاهی با سالم برگهای سبز و شاداب نیاز است . 

استفاده از کود

در فصلهای رشد گیاه از بهار تا تابستان ماهی یک بار کودهای تقویتی وشیمیایی که در قسمت خاک گفته شد برای رشد و برگ دهی این گیاه استفاده کنید

نکته بسیار مهم 

همانت طور که کود دهی به موقع و به اندازه برای رشد تمامی گیاهان باعث رشد ساقه برگ و گل دهی میشود استفاده از کودهای نا مرغوب واستفاده بیش از حد باعث سوختن ریشه وساقه ودر کل از بین رفتن گیاهان میشود پس کود دهی به اندازه مورد نیاز استفاده شود.

7 نکته کلیدی برای استفاده اکسسوری در استایل

15 مدل میکاپ لایت برای هر مکان

10 نکته طلایی برای ماندگاری آرایش

دمای مناسب

دما ی مورد نیاز گیاه فیکوس لیراتا با توجه به این که این گیاه مناطق گرم سیری است نیاز دمایی بین 19 تا 25 درجه سانتی گراد میباشد  با توجه به این که در بالاتر گفتیم نگهداری از این گیاه ساده است ولی فراموش نکنید که این گیاه به تغیرات دمایی بسیار حساس است و این تغییر باعث برگ ریزی در این گیاه میباشود وبه این نکته توجه کنید درهنگام جابجا کردن مکان این گیاه به دمای محیط دقت فراوان داشته باشید و از جابجایی های دایم و شوک دمایی بجد خود داری کنید.

از قرار دادن این گیاه در کنار دربهایی که دایم باز وبسته میشود هم خود داری کنید وقسمتی که در مجاورت درب است و دایم در حال تغییر دمایی میشود برگهای همان قسمت زرد یا شروع به ریختن میکند.

هوش مصنوعی و کاربرد آن

10 نکته طلایی برای ماندگاری آرایش

عکاسی خیابانی چیست؟

رطوب مورد نیاز گیاه فیکوس لیراتا 

این گیاه بومی آفریقایی است وبه رطوبت یا هواهی گرم مرطوب همانند زیستگاه خود نیاز دارد و میتوانید از روشهای متنوعی جهت رطوبت دهی این گیاه استفاده کنید وبهترین روش ایجاد رطوبت ایجاد جزیره وغبار پاشی روزانه است.

بهترین آب برای غبار پاشی و رطوبت دهی به گیاهان استفاده از ابی است که یک بار جوشیده و عاری از هر گونه املاح است تا از سفیدک زدن ویا ایجاد لکه های سفید بروی این گیاه هم چنین کثیف شدن و گرفتن منافظ برگها جلوگیری کنید.

تمیز کردن برگهای گیاه 

زیباتنرین گیاهان گیاهانمی هستند با برگهای سبز وتمیز و گرد وقبار بروی برگها نه تنها باعث نازیبایی در گیاه میشود بلکه باتوجه به این که گیاهان از راه برگ تنف6س میکنند باعث جلو گیری از رشد گیاه هم میشود .

با یک دستمال مرطوب ونم دار کافیست هفته ای یک بار برگهای گیاه را به آرامی تمیز  کنید و درصورتی که لکه ها با دستمال و آب تمیز نمیشوند با استفاده از کمی شیر یا همان روش براق کردن برگها به آرامی لکه های سخت را از روی برگ گیاهان تمکیز کنید.

مقالات بیشتر

بیشتر بدانید

جاذبه های گردشگری اصفهان

1400-05-31

نگاهی به اصفهان قدیم

1400-05-31

معرفی بازارهای سنتی اصفهان

1400-06-01

میدان امام اصفهان

1400-06-01

مناره های اصفهان

1400-06-01

نگاهی به مکان های تاریخی اصفهان

1400-06-02