تاریخ انتشار : دوشنبه 14 فوریه 2022 - 11:54
کد خبر : 18142

نقش گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی

نقش گیاهان آپارتمانی یکی ازالمان های تزئینی مهم به شمار می رود. باید به آن توجه ویژه داشت به دلیل اینکه می توانند نمایی زیبا و چشم نواز برای محیط شما خلق کند. بطور ذاتی به دلیل علاقه انسان به طبیعت و ، ما به استفاده از آن ها در محیط خانه های خود تمایل داریم.

نقش گیاهان آپارتمانی یکی ازالمان های تزئینی مهم به شمار می رود.
باید به آن توجه ویژه داشت به دلیل اینکه می توانند نمایی زیبا و چشم نواز برای محیط شما خلق کند.
بطور ذاتی به دلیل علاقه انسان به طبیعت و ، ما به استفاده از آن ها در محیط خانه های خود تمایل داریم.

سالیان گذشته خانه های حیاط دار این نیاز انسان را پاسخگو بودند ولی امروزه به دلیل گسترش زندگی آپارتمانی  داخل محیط خانه رواج پیدا کرده است. تاثیرات و نقش گیاهان آپارتمانی در زیبایی ودکوراسیون امری غیر قابل انکار است.

استفاده درست و به جا از گل و گیاه درطراحی و دکوراسیون داخلی منزل، از اصلی ترین تکنیک های طراحی منازل و محیط به حساب می آید.

نقش گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون

بطور کلی گیاهان آپارتمانی به انواعی از گیاهانی گفته می شود که از نظر نیازهای محیطی برای رشد در فضای داخلی منازل مسکونی مناسب و سازگار هستند.

همچنین، به طور ذاتی قابلیت نگهداری و رشد در این محیط ها را دارند.انواع زیادی از این گیاهان آپارتمانی لازم است در مقابل نور زیاد قرار گیرند تا رشدی کافی داشته باشند.

بیشترین مقدار نوری که در فضای بسته و خانه برای این گیاهان میتوان تأمین کرد، در مجاورت پنجره های نورگیر می باشد.

چرا باید از گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

حضور گیاهان در دکوراسیون داخلی را به دو بخش زیبایی فضا و فواید سلامتی روحی میتوان تقسیم کردو مجله ارگ  در این مقاله برای شما به رشته تحریر در آورده است.

داشتن حس حضور در طبیعت

گیاهان آپارتمانی می توانند به عنوان تکه ای کوچک از طبیعت برای شما حس بودن در طبیعت را تداعی کنند.ایجاد احساس آرامش، تازگی و زیبایی به افراد خانه از تأثیرات مثبت استفاده و نقش گیاهان آپارتمانی می باشد.

افزودن حس سرزندگی به محیط

زندگی در کنار گیاهان حس سر زندگی و آرامش به انسان منتقل می کند و از او در مقابل حس افسردگی، دل مردگی و روزمرگی محافظت می کند.

همچنین، لزوم رسیدگی و نگهداری از گل ها و گیاهان و نیاز آن ها به توجه موجب می شود انسان ها حس مسئولیت پذیری و مفید بودن بیشتری را تجربه کنند و خود را در قبال مراقبت و رسیدگی از آن ها مسئول بدانند.

خنثی کردن تأثیرات منفی امواج

به طور کلی نوع ساختار گیاهان می تواند عایقی در مقابل امواج خطرناک و صداهای محیط اطراف باشد و از میزان آن ها به شکل قابل توجهی بکاهد.

همین امر می تواند دلیل بسیار مهمی در تهیه و استفاده از گیاهان در محیط خانه و کار باشد.

نقش گیاهان آپارتمانی در تصفیه هوا

امروزه آلودگی هوا یکی از معضلات اصلی زندگی انسان ها است، یکی از راحت ترین و کاربردی ترین راه های تأثیرگذار برای داشتن هوای تمیز و تصفیه شده، به کار بردن گیاهان در دکوراسیون داخلی می باشد.

گیاهان با جذب آلاینده ها و دی اکسید کربن و در مقابل پس دادن اکسیژن، هوایی تمیز و پاکیزه برای تنفس و خوابی آسوده به شما هدیه می دهند

این مقاله هم به شما پیشنهاد می شود

هوش مصنوعی و کاربرد آن

زیبایی بصری با استفاده از گل وگیاه

ایجاد حس خوب زیبایی و طراوت از طریق مشاهده، بوییدن و لمس گل ها و برگ های گیاهان، یکی از موارد غیر قابل جایگزین در زندگی انسان ها می باشد.

ایجاد جلوه ای زیبا از طریق به کارگیری گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی، تفاوت چشمگیری ایجاد خواهد کرد که تأثیر آن در ذهن ها خواهد ماند.

رنگ و طرح سایر وسایل محیط از قبیل مبلمان ، میز، پرده (پرده کرکره، پرده زبرا)، کاغذ دیواری و سایر موارد را می توان هماهنگ با رنگ و نوع گل و گیاهان انتخاب کرد تا هماهنگی چشمگیری در فضای مورد نظر ایجاد کرد و طراحی دکوراسیون داخلی خاص داشت.

مبارزه با سرما خوردگی

گیاهان رطوبت محیط را افزایش داده و گرد و غبار موجود در محیط را کاهش می‌دهند. با این کار به مبارزه با سرماخوردگی کمک می‌کنند. اگر در مورد آلرژی می‌خواهید به شما کمک کنند باید از گیاهان خود مراقبت کنید. آنها را مرتباً تمیز کنید و از جمع شدن گرد و غبار در برگ‌ها و ساقه جلوگیری کنید. بهترین گیاهان برای مبارزه با آلرژی عبارتند از: لیلیوم، پتوس، بامبو و گندمی.

آموزش و تربیت کاسکو

بیماری های کاسکو شامل چه مواردی می شود؟

آشنایی با تکنولوژی هوش مصنوعی

همه چیز درباره مرغ مینا سخنگو ؛ از رفتار شناسی تا نگهداری

انواع نژاد سگ رتریور

در یک نگاه

 

خلق زیبایی با استفاده از گل وگیاه

به دلایل زیادی از جمله موجودیت گیاهان در سایز های مختلف، آن ها به یکی از المان های مهم در طراحی دکوراسیون داخلی تبدیل شده اند که می توان از آن ها در پر کردن فضاهای خالی و بدون استفاده بهره گرفت.

گلهای کوچک و نقش گیاهان در دکوراسیون

گلها را می توانند در حدی کوچک باشند که در قفسه های کوچک قرار گیرند یا به قدری بزرگ باشند که فضای زیادی از کف محیط را پر کنند. 

گیاهان می توانند با برگ ها و گل های زیبا و جذاب خود، جلوه دهی بی نظیری به فضای داخلی محیط اضافه کنند و آن را از حالت بی روحی و خلوت بودن خارج نمایند.

در صورتی که از گیاهان برای این هدف استفاده می شود، توجه به مناسب بودن اندازه و ارتفاع آن ها مورد اهمیت می باشد و بهتر است که از مورد هایی استفاده شود که ارتفاع کافی را دارا باشند.

همچنین، گیاهان آپارتمانی در صورتی که اندازه و نمای متناسبی داشته باشند، می توانند به عنوان المان محوری در طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده واقع شوند.

جلوه گیاه و گلدان متناب با آن در فضا، نمای مطلوب و منحصر به فردی فراهم خواهد کرد.

وکیل تسخیری به چه کسی می گویند؟

همه چیز درمورد وکیل ملکی

ایجاد تنوع در دکوراسیون داخلی

گیاهان می توانند طیف های گسترده ای از رنگ های زیبا و چشمگیری را شامل باشندکه متناسب با چیدمان و سایر وسایل رنگ مناسب را باید انتخاب کرد. آنها می توانند رنگ های زنده، شاد و جذابی را به دکوراسیون داخلی خانه اضافه کند. این تنوع گسترده می تواند زیبایی و تنوع رنگی بیشتری را به دکوراسیون داخلی اضافه کند.

استفاده از گلدان مناسب

نکته مهم دیگر استفاده از گلدان متناسب با گیاه می باشد که باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج داد.

می توان با انتخاب گلدان های زیبا با رنگ ها و شکل های متنوع برای گیاهان، نما و جلوه ی چشمگیر و متفاوتی به دکوراسیون محل مورد نظر افزود.

برای مثال اگر شما در فضای مورد نظر دارای راه پله گرد می باشید می توانید با به کارگیری گلدان های مناسب و زیبا بر روی پله ها جلوه ای منحصر به فرد و حس و حالی تازه به آن ببخشید.

علاوه بر این مدل و شکل برگ های گیاهان می تواند تاثیر متفاوتی در دکوراسیون داخلی داشته باشد.مثال برگ هایی با شکل گرد و آویزان شده نسبت به برگ های نوک تیز و صاف حس آرامش بیشتری القا می کنند.

با توجه به این نکات برای ایجاد حس مورد نظر در محیط دلخواه شما، طراحی منحصر به فردی داشته باشید.

استفاده از گل در تمام قسمتهای خانه

در همه جای خانه میشود  گیاهان آپارتمانی را استفاده کرد.

قسمتهایی از منزل وجو دارد که استفاده از گلها در آن قسمت از منزل زیبایی خاصی به منزل ودکوراسیون محل ایفا میکند.

استفاده گل در سالن پذیرایی

در اولین قدم، ورودی ساختمان اولین مکانی است که فرد به آن وارد می شود و به همین دلیل اثر چشمگیری در ایجاد یک حس خوب در فرد دارد.

وجود گیاهان در ورودی ساختمان باعث ایجاد تغییر لحظه ای در روحیه و انرژی فردی که به این فضا داخل می شود دارند،

این تغییر در روحیه می تواند کمک کننده در جهت القای محیطی آرامش بخش و دوری از تنش های روحی روزمره برای فرد باشد.

استفاده از گیاهان در قسمتهای ورودی

در اولین قدم، ورودی ساختمان اولین مکانی است که فرد به آن وارد می شود و به همین دلیل اثر چشمگیری در ایجاد یک حس خوب در فرد دارد.

وجود گیاهان در ورودی ساختمان باعث ایجاد تغییر لحظه ای در روحیه و انرژی فردی که به این فضا داخل می شود دارند،

این تغییر در روحیه می تواند کمک کننده در جهت القای محیطی آرامش بخش و دوری از تنش های روحی روزمره برای فرد باشد.

نقش گیاهان در اتاق نشیمن و هال

قسمت نشیمن و هال در خانه مکانی جهت دورهمی و نشستن اعضای خانواده، بعد از یک روز کاری و اتمام کار و فعالیت های روزانه می باشد.

بنابراین، سبک طراحی و چیدمان این فضای داخلی خانه بسیار مهم می باشد.

گیاهان آپارتمانی در قسمت نشیمن می توان تغییرات مثبنی در جهت ایجاد حسی مطلوب و ایجاد محیطی آرامش بخش و گرم برای دورهم جمع شدن افراد خانواده ایجاد کرد،

در این محیط ایجاد شده می توان جدا از مشغله های روزمره به فراغت و صحبت پرداخت.

آشنایی با انواع لباس و پوشش اقوام ایرانی

تاریخچه فرهنگ و هنر در اصفهان

آداب و رسوم مردم اصفهان

آشپزخانه قلب هر خانه

آشپزخانه قلب یک خانه بحساب می آید خانم های خانه دار مدت زمان زیادی از وقت خود در یک روز را در آن می گذارند، بنابراین، با اضافه کردن گیاهان به این فضا می تواند نقش بسزایی در نقش گیاهان آپارتمانی ایفا کند

آشپزخانه را از کسل کنندگی و بی روحی به یک فضای با طراوت، شاد و زیبا تبدیل کرد،  در هنگام طراحی این فضا باید با توجه به ویژگی که آشپزخانه محیطی است که دارای هوای گرمی می باشد، از انواع گیاهانی که دارای مقاومت نسبت به گرما و حرارت می باشند، بهره جست.

نقش گیاهان آپارتمانی درسالن پذیرایی وغذاخوری

در محیط داخلی ساختمان معمولا اتاق پذیرایی و غذاخوری از بزرگ ترین اتاق های خانه می باشند که می توان با استفاده درست و متناسب از گیاهان بزرگ تزیینی، حس مفرح بودن و زیبایی را در این فضاها خلق کرد.

با به کارگیری گیاهان در گوشه های این سالن ها و همچنین ایجاد فضاهای نیمه محصور سبز در کنار آنها ، می تواند به طراح در رسیدن به ایده های خلق زیبایی در این محیط ها کمک بسیاری کند.

استفاده از گلها در اتاق خواب

استفاده به جا و مناسب از گیاهان به خصوص گیاهان معطر که دارای رایحه ای مطبوع می باشند، در فضای اتاق خواب می تواند تاثیر زیادی در خواب و استراحتی دلپذیر و آرامش بخش برای افراد خانه به همراه داشته باشد.

به طور حتم در هنگام طراحی این فضا به نقش گیاهان آپارتمانی باید این موضوع را مد نظر داشت که آیا افراد خانه دارای مشکلات و حساسیت های تنفسی هستند یا خیر و پس از آن در انتخاب نوع گیاهان مورد استفاده باید دقت کافی شود.

استفاده از گیاهان در اتاق خواب فواید زیادی از جمله ایجاد رطوبت در هوا، کاهش مواد شیمیایی مضر و از بین بردن میکروب های محیط را دارند.

پایان گفتار نقش گیاهان در دکوراسیون

با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد می توان ضرورت و تاثیرات استفاده درست و مناسب از گیاهان در طراحی فضای داخلی بناهای مسکونی را درک بهتری داشت.

به این صورت می توان با خلق فضایی با طراوت و زیبا از ظرفیت های پنهان در گیاهان سبز در جهت طراحی محیطی آرامش بخش برای روح و روان خود که ارزش بالایی دارند استفاده کرد.

در اینجا لزوم ایجاد و گسترش فرهنگ استفاده و نگداری درست از گیاهان آپارتمانی آشکار شد. بنابراین، باید پرورش و رشد این گیاهان مهم واقع شود.

مقاله های پیشنهادی

اهمیت سئو وبسایت

1401-12-06

خرید رپورتاژ آگهی وتاثیر بر سئو وبسایت

1401-12-06

سئو سایت (SEO) و چگونه می توانیم یک وبسایت را سئو کنیم؟

1402-02-23

تاثیر رپورتاژ آگهی بر سئو

1402-05-23